kredyt kupiecki

Co to jest kredyt kupiecki i kto może go otrzymać?

Kredyt kupiecki, zwany również kredytem towarowym lub handlowym, jest w zasadzie umową pomiędzy partnerami handlowymi. Umowa ta w praktyce oznacza zgodę na odroczenie terminu płatności za zakupiony towar lub usługę. Nie ma przepisów prawnych określających termin spłaty kredytu kupieckiego. Wszystkie warunki kredytu kupieckiego i termin uregulowania należności ustalany jest przez strony indywidualnie. Okres kredytowania ustala się w zależności od ilości i wartości towaru, a także możliwości obu stron. Może on trwać od kilku dni do kilku miesięcy, jednak najczęściej stosuje się odroczenie zapłaty o 30 dni. W wielu przypadkach do uzyskania kredytu towarowego nie ma potrzeby spisywania umowy. Wystarczy potwierdzenie, którym może być faktura lub rachunek z adnotacją o odroczonym terminie płatności. Warunki kredytu kupieckiego bywają różne. W niektórych przypadkach sprzedający wymaga określonej zaliczki, która stanowi część całkowitej należności i jest gwarancją zapłaty. Innym stosowanym zabezpieczeniem może być zastaw, poręczenie lub zapis o naliczaniu karnych odsetek za zwłokę w uregulowaniu należności.

Dodatkowym zabezpieczeniem, a także zachętą do wcześniejszego uregulowania płatności jest tzw. skonto. W praktyce jest to rabat, który przyznaje sprzedający, obniżając cenę towaru w zamian za szybką zapłatę. W takiej sytuacji od decyzji klienta zależy w jakim terminie zapłaci za towar i w jakiej części.

Jak skorzystać z kredytu kupieckiego?

Z kredytu kupieckiego najczęściej korzystają mali i średni przedsiębiorcy, którzy nie posiadają odpowiedniego kapitału na uregulowanie całej należności za towar lub usługę. Kredyt kupiecki jest często bardziej korzystny niż pożyczka czy kredyt gotówkowy dla firm. Pozwala niewielkim firmom działać bez przestojów, rozwijać się i zachować płynność finansową. Gotówkę, którą przedsiębiorca musiałby zapłacić za towar, materiały czy usługę, może przeznaczyć na inne cele. Dzięki kredytowi towarowemu właściciel nie musi starać się o pożyczkę bankową, która wiąże się z dopełnieniem wielu formalności i oczekiwaniem na decyzję bez gwarancji powodzenia.

Kredyt kupiecki – zalety

Kredyt kupiecki to korzystne rozwiązanie dla każdej ze stron. Dzięki dobrym warunkom odroczenia płatności kredytodawca zyskuje i zatrzymuje klientów, którzy gwarantują stały odbiór towarów i usług. Inna zaleta kredytu kupieckiego to możliwość nawiązania stałej, satysfakcjonującej współpracy między zainteresowanymi firmami. Kredyt towarowy pomaga dostawcy zbudować sieć zależności, a co za tym idzie zwiększyć sprzedaż i zyski.

Kredyt kupiecki – wady

Kredyt kupiecki ma również swoje wady. Wiąże się ze sporym ryzykiem przede wszystkim dla kredytodawcy, gdyż zawsze istnieje zagrożenie w postaci bankructwa lub nieuczciwości kontrahenta. W związku z tym sprzedawcy oferujący kredyt towarowy często sprawdzają potencjalnych kontrahentów w Biurze Informacji Kredytowej (BIK) lub udzielają kredytu tylko tym odbiorcom, którzy przez określony czas płacili wyłącznie gotówką.

Kredyt kupiecki może stanowić poważne ryzyko również dla przedsiębiorcy, który źle oszacuje możliwości terminowej spłaty zobowiązania. Najczęściej wiąże się to z karnymi, szybko rosnącymi odsetkami oraz utratą zaufania, które stanowi podstawę dalszej współpracy na dogodnych warunkach. Bywa, że w przypadku kłopotów z płynnością finansową właściciele firm są zmuszeni szukać źródeł dodatkowej gotówki, aby spłacić terminowo kredyt kupiecki i nie narazić się na utratę zaufania. Każdy dodatkowy kredyt generuje koszty, które w pewnym momencie mogą przekraczać bieżące możliwości finansowe. W takiej sytuacji warto zastanowić się nad znalezieniem rozwiązania, które pomoże wyprowadzić firmę na bezpieczną prostą. Jednym z nich jest dobrze dobrany kredyt konsolidacyjny.

Habza Finanse to zespół doświadczonych, profesjonalnych doradców kredytowych specjalizujących się w trudnych kredytach i konsolidacjach. W przypadku jakichkolwiek kłopotów finansowych indywidualny opiekun i doradca klienta znajdzie najlepszą ofertę kredytu konsolidacyjnego lub zaproponuje inne skuteczne i bezpieczne rozwiązanie problemu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Wypełnij wniosek online
To tylko 2 minuty

Wypełnij wniosek

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Zadzwoń teraz