7 min
co-to-jest-kredyt-kupiecki-i-kto-moze-go-otrzymac

Kredyt kupiecki, zwany również kredytem towarowym lub handlowym, jest w zasadzie umową pomiędzy partnerami handlowymi. Umowa ta w praktyce oznacza zgodę na odroczenie terminu płatności za zakupiony towar lub usługę. Nie ma przepisów prawnych określających termin spłaty kredytu kupieckiego. Wszystkie warunki kredytu kupieckiego i termin uregulowania należności ustalany jest przez strony indywidualnie. Okres kredytowania ustala się w zależności od ilości i wartości towaru, a także możliwości obu stron. Może on trwać od kilku dni do kilku miesięcy, jednak najczęściej stosuje się odroczenie zapłaty o 30 dni. W wielu przypadkach do uzyskania kredytu towarowego nie ma potrzeby spisywania umowy. Wystarczy potwierdzenie, którym może być faktura lub rachunek z adnotacją o odroczonym terminie płatności. Warunki kredytu kupieckiego bywają różne. W niektórych przypadkach sprzedający wymaga określonej zaliczki, która stanowi część całkowitej należności i jest gwarancją zapłaty. Innym stosowanym zabezpieczeniem może być zastaw, poręczenie lub zapis o naliczaniu karnych odsetek za zwłokę w uregulowaniu należności.

Uzyskaj korzystny kredyt lub pożyczkę, wypełniając minimum formalności.

W Twoim życiu niespodziewanie pojawiły się duże wydatki? Skontaktuj się z doradcą Habza Finanse już teraz – specjalizujemy się w pozyskiwaniu trudnych kredytów dla osób z niską zdolnością kredytową. Bez przedpłat znajdziemy dla Ciebie najlepszą ofertę oraz poprowadzimy Cię przez cały proces kredytowania.

Dodatkowym zabezpieczeniem, a także zachętą do wcześniejszego uregulowania płatności jest tzw. skonto. W praktyce jest to rabat, który przyznaje sprzedający, obniżając cenę towaru w zamian za szybką zapłatę. W takiej sytuacji od decyzji klienta zależy w jakim terminie zapłaci za towar i w jakiej części.

co to jest kredyt kupiecki i kto moze go otrzymac - wykres zrodla finansowania

1 Źródło: https://www.bankier.pl/wiadomosc/Polskie-firmy-zaciagnely-juz-ponad-360-mld-zl-kredytow-7530547.html

Jak skorzystać z kredytu kupieckiego?

Z kredytu kupieckiego najczęściej korzystają mali i średni przedsiębiorcy, którzy nie posiadają odpowiedniego kapitału na uregulowanie całej należności za towar lub usługę. Kredyt kupiecki jest często bardziej korzystny niż pożyczka czy kredyt gotówkowy dla firm. Pozwala niewielkim firmom działać bez przestojów, rozwijać się i zachować płynność finansową. Gotówkę, którą przedsiębiorca musiałby zapłacić za towar, materiały czy usługę, może przeznaczyć na inne cele. Dzięki kredytowi towarowemu właściciel nie musi starać się o pożyczkę bankową, która wiąże się z dopełnieniem wielu formalności i oczekiwaniem na decyzję bez gwarancji powodzenia.

Kredyt kupiecki – zalety

Kredyt kupiecki to korzystne rozwiązanie dla każdej ze stron. Dzięki dobrym warunkom odroczenia płatności kredytodawca zyskuje i zatrzymuje klientów, którzy gwarantują stały odbiór towarów i usług. Inna zaleta kredytu kupieckiego to możliwość nawiązania stałej, satysfakcjonującej współpracy między zainteresowanymi firmami. Kredyt towarowy pomaga dostawcy zbudować sieć zależności, a co za tym idzie zwiększyć sprzedaż i zyski.

Kredyt kupiecki – wady

Kredyt kupiecki ma również swoje wady. Wiąże się ze sporym ryzykiem przede wszystkim dla kredytodawcy, gdyż zawsze istnieje zagrożenie w postaci bankructwa lub nieuczciwości kontrahenta. W związku z tym sprzedawcy oferujący kredyt towarowy często sprawdzają potencjalnych kontrahentów w Biurze Informacji Kredytowej (BIK) lub udzielają kredytu tylko tym odbiorcom, którzy przez określony czas płacili wyłącznie gotówką.

Kredyt kupiecki może stanowić poważne ryzyko również dla przedsiębiorcy, który źle oszacuje możliwości terminowej spłaty zobowiązania. Najczęściej wiąże się to z karnymi, szybko rosnącymi odsetkami oraz utratą zaufania, które stanowi podstawę dalszej współpracy na dogodnych warunkach. Bywa, że w przypadku kłopotów z płynnością finansową właściciele firm są zmuszeni szukać źródeł dodatkowej gotówki, aby spłacić terminowo kredyt kupiecki i nie narazić się na utratę zaufania. Każdy dodatkowy kredyt generuje koszty, które w pewnym momencie mogą przekraczać bieżące możliwości finansowe. W takiej sytuacji warto zastanowić się nad znalezieniem rozwiązania, które pomoże wyprowadzić firmę na bezpieczną prostą. Jednym z nich jest dobrze dobrany kredyt konsolidacyjny.

Jak pozyskać środki na bieżącą działalność, jeśli udzielamy kredytów kupieckich?

Wiemy już co to jest kredyt kupiecki, a także jakie są jego wady i zalety. Nie da się zaprzeczyć, że chociaż długoterminowo może on mieć bardzo pozytywny wpływ na sytuację firmy (ponieważ pozwoli na pozyskanie i utrzymanie nowych klientów), to na krótką metę może być sporym wyzwaniem dla finansów przedsiębiorca. Fakt, że na płatność będziemy musieli jeszcze sporo poczekać po wykonaniu usługi czy dostarczeniu towaru, może sprawić, że ciężko nam będzie finansować bieżącą działalność. Skąd w takim razie pozyskać potrzebne środki, aby zakupić towar bądź surowce czy opłacić wynagrodzenia pracownikom?

Zastanawiasz się jaki kredyt będzie dla Ciebie najlepszy?

Nie trać czasu na analizowanie ofert kilku różnych banków. Doradcy kredytowi Habza Finanse zajmą się tym za Ciebie i zaproponują Ci najlepsze rozwiązanie. Specjalizujemy się w pozyskiwaniu trudnych kredytów oraz pożyczek na spłatę długów. Minimum formalności oraz szybka decyzja kredytowa – wystarczy, że się z nami skontaktujesz.

Faktury z opóźnionym terminem płatności, czyli w praktyce kredyt kupiecki, możemy szybko zmienić w gotówkę za pomocą faktoringu. Jest to usługa świadczona przez tak zwane firmy faktoringowe, które zajmują się skupowaniem od przedsiębiorców różnego rodzaju należności. Dzięki niej otrzymujemy większą część kwoty, na którą opiewa faktura od razu, a resztę, kiedy kontrahent ją opłaci.

Za faktoring oczywiście pobierana jest prowizja, z uwagi na to, że gotówka wypłacana jest nam zanim faktura jeszcze zostanie uregulowana, a jej obsługą zajmie się wybrana przez nas firma faktoringowa. Mimo wszystko może się to okazać opłacalnym rozwiązaniem, bowiem dzięki temu możemy wystawiać klientom faktury z opóźnionym terminem płatności, a jednocześnie nie ryzykować, że nie będziemy mieli wystarczająco środków na swoją bieżącą działalność.

Alternatywnym sposobem na zdobycie potrzebnych funduszy jest zaciągnięcie kredytu gotówkowego dla firm bądź otwarcie linii kredytowej. W ten sposób również uratujemy się przed przestojem w produkcji czy opóźnieniami w wypłacaniu wynagrodzeń, natomiast musimy przygotować się na to, że potencjalny kredytodawca dokona weryfikacji zdolności kredytowej i historii kredytowej naszej firmy. Jeśli zdarzyło nam się mieć trudności w terminowym spłacaniu zobowiązań bądź firma nie przynosi wysokich dochodów, otrzymanie kredytu, zwłaszcza przy samodzielnym składaniu wniosku, może okazać się trudne.

Habza Finanse to zespół doświadczonych, profesjonalnych doradców kredytowych specjalizujących się w trudnych kredytach i konsolidacjach. W przypadku jakichkolwiek kłopotów finansowych indywidualny opiekun i doradca klienta znajdzie najlepszą ofertę kredytu konsolidacyjnego lub zaproponuje inne skuteczne i bezpieczne rozwiązanie problemu.

Co to jest kredyt kupiecki i kto może go otrzymać?

Kredyt kupiecki jest umową pomiędzy partnerami handlowymi, oznacza ona zgodę na odroczenie terminu płatności za zakupiony towar bądź usługę. Warunki kredytu kupieckiego są ustalane indywidualnie pomiędzy stronami umowy. W zależności od wartości towaru, kredyt kupiecki może mieć różny termin spłaty. Może on trwać od kilku dni do kilku miesięcy, jednak najczęściej stosuje się odroczenie zapłaty o 30 dni.

Dlaczego kredyt kupiecki jest korzystny?

Kredyt kupiecki jest korzystny dla obu stron umowy dzięki atrakcyjnym warunkom. Odraczając termin płatności, kredytodawca zyskuje nowych klientów, którzy gwarantują mu dochód oraz stały odbiór towarów. Z kolei kredytobiorca może skorzystać z usług lub towarów w momencie, gdy nie ma wystarczających środków na ich zakup, ale wie, że będzie je miał w najbliższym czasie. Dzięki kredytowi kupieckiemu można nawiązać stałą współpracę między firmami.

Czy można zabezpieczyć kredyt kupiecki?

Kredyt kupiecki można zabezpieczyć za pomocą ubezpieczenia. Umożliwi to uchronienie się przed upadłością bądź zatorami płatniczymi. Kredyt kupiecki jest znacznie szybszy do uzyskania niż kredyt w banku. Wystarczy, że strony podpiszą między sobą umowę lub co często jest praktykowane – zostanie wystawiona faktura z odroczonym terminem płatności.

Oceń ten post

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Zadzwoń teraz

Wypełnij wniosek online
To tylko 2 minuty

Wypełnij wniosek