jak sprawdzić czy jesteś w biku

Czym jest BIK? Jak sprawdzić, czy jestem w BIK-u?

BIK to skrót od nazwy Biuro Informacji Kredytowej. Jest to firma, która gromadzi dane na temat wszystkich produktów kredytowych, jakie kiedykolwiek zaciągaliśmy w instytucjach takich jak banki i parabanki. Informacje dotyczą nie tylko standardowych kredytów, ale również zakupów ratalnych, kart kredytowych czy debetów na rachunkach bankowych. Dlaczego BIK istnieje i czy przetwarza również nasze dane? Jeżeli interesuje Cię, jak sprawdzić, czy jesteś w BIK-u, zapraszamy do lektury naszego tekstu.

Jak sprawdzić, czy jesteś w BIK-u?

Biuro Informacji Kredytowej to ważne narzędzie dla wszystkich banków. Pozwala w łatwy sposób sprawdzić, czy klient, który wnioskuje o pożyczkę, jest wiarygodny i czy spłaca swoje zobowiązania na czas. W BIK-u znajdą się nie tylko dane na temat zaległości i rat nieuregulowanych w terminie, ale również pozytywna historia kredytowa. Dzięki temu instytucja, która ma zamiar udzielić nam pożyczki będzie wiedzieć, czy może liczyć na udaną i bezproblemową współpracę. Wielu z nas wpisując w wyszukiwarkę frazę “BIK jak sprawdzić” spodziewa się wielu niepokojących informacji, jednak zapewniamy, że nie ma się czego bać. Co więcej, działalność takiej bazy odbywa się z korzyścią dla wszystkich kredytobiorców. Dlaczego? Każdego dnia o kredyt gotówkowy, kartę kredytową, limit w koncie, pożyczkę, kredyt hipoteczny i szereg innych produktów wnioskują w Polsce tysiące osób. Większość wniosków weryfikowana jest między innymi w oparciu o dane uzyskane w BIK. Jak sprawdzić bowiem, czy osoba, która dane finansowanie dostanie będzie je regularnie spłacać? Udzielając kredytów nieodpowiedzialnym dłużnikom, którzy nie będą ich spłacać, w szerszej perspektywie destabilizuje cały system bankowy, więc odbija się negatywnie na nas wszystkich: kredyty są droższe i trudno dostępne, bo instytucje finansowe, w realnej obawie o poniesienie strat, zaostrzają swoją politykę przyznawania ich.

Kiedy trafiam do BIK-u?

Wiesz już zatem, iż dla własnego dobra powinieneś wiedzieć, jak sprawdzić, czy jesteś w BIK. Przypomnijmy więc, że do bazy Biura Informacji Kredytowej trafia każdy, kto kiedykolwiek posiadał jakiś produkt kredytowy. Nie ma znaczenia, czy była to pożyczka hipoteczna na budowę domu czy zakup żelazka na raty. Wliczają się w to również limity w koncie i karty kredytowe. BIK gromadzi informacje na temat tego, jakie produkty posiadamy i jak je spłacamy. Jeśli nigdy nie mieliśmy problemów z terminowym regulowaniem swoich zobowiązań, to z pewnością w BIK-u znajduje się wyłącznie nasza pozytywna historia kredytowa. To dla nas bardzo dobrze: banki i wszystkie instytucje finansowe zobaczą, że jesteśmy klientami solidnymi i spłacamy raty na czas. Jeśli jednak kiedykolwiek mieliśmy problemy finansowe i ten fakt został w BIK-u odnotowany, to również nie ma powodów do rozpaczy. Oczywiście chwilowo może nam to utrudnić wzięcie pożyczki lub zakupy ratalne, jednak nie jest to nieodwracalne. Biuro Informacji Kredytowej przetwarza nasze dane przez pięć lat od chwili całkowitej spłaty zobowiązania. Potem negatywne informacje o nas znikną i odzyskamy wiarygodność w oczach instytucji finansowych. Jeśli jednak zależy nam na szybkim rozwiązaniu problemu, a zobowiązanie już spłaciliśmy, to możemy wnioskować do by usunął negatywną historię, która go dotyczy – tym również zajmuje się BIK. Jak sprawdzić, czy faktycznie zniknęły one z rejestru? Jako że baza ta aktualizowana jest obecnie dwa razy w tygodniu, weryfikację możemy przeprowadzić po kilku dniach roboczych. Usunięcie negatywnej historii w BIK czasem jest możliwe i naszą wiarygodność odzyskamy szybciej.

Czy BIK to tylko historia kredytowa?

Nie. Jest to jedna z kwestii, którymi zajmuje się Biuro Informacji Kredytowej, ale nie jedyna. Kiedy wiesz już, jak sprawdzić, czy jesteś w BIK-u, możesz skorzystać z innych opcji, które oferuje ta baza. BIK zajmuje się również szeroko rozumianym bezpieczeństwem finansowym swoich klientów. Na stronie internetowej BIK-u możemy założyć własne konto, a przez nie mieć dostęp do innych usług firmy. Są to między innymi cykliczne raporty na temat naszej historii kredytowej czy ostrzegawcze alerty, gdy ktokolwiek próbuje wyłudzić kredyt na nasze dane. To przydatne funkcje, bo w ten sposób możemy zabezpieczyć się przed niechcianym kredytem, a swoje dane ochronić przed kradzieżą. Zawsze mamy też podgląd informacji o sobie, dzięki czemu możemy kontrolować, czy wszystkie raty spłaciliśmy na czas i czy nie powstają żadne zaległości.

Jak sprawdzić, czy jesteś w BIK-u?

Musimy zacząć od założenia własnego konta na stronie internetowej www.bik.pl. Będziemy proszeni o podanie wszystkich niezbędnych danych i ich potwierdzenie za pomocą przesłania zdjęć dowodu osobistego do pracowników BIK. Po udanej weryfikacji możemy zamówić raport o sobie. Niemal od razu jest on dostępny na naszym koncie. Trzeba pamiętać, że jest on płatny, a jego cena zależna jest od tego, czy zamawiamy pojedynczy dokument, czy od razu wykupujemy pakiet uaktualnianych raportów. Im większą usługę zamawiamy, tym poszczególne raporty są tańsze. Pozytywnym zaskoczeniem po otrzymaniu raportu z pewnością jest to, że jest on bardzo szczegółowy. Pierwsza strona przywita nas zielonym znaczkiem, jeśli nasza historia jest pozytywna lub czerwonym krzyżykiem, jeśli znajdują się w niej zaległości i negatywne wpisy. Na kolejnych stronach otrzymujemy informacje na temat wszystkich naszych zobowiązań kredytowych, daty ich początku i końca, wysokości i terminach rat. Taki raport z pewnością jest pomocny dla zapominalskich, ale również dla tych, którzy swoje pieniądze i wydatki lubią mieć pod kontrolą.

Biuro Informacji Kredytowej – najważniejsze kwestie

O czym należy pamiętać? Po pierwsze, że negatywna opinia w BIK-u to nie koniec świata – można ją przecież sukcesywnie odbudować i za jakiś czas ubiegać się o kredyt czy pożyczkę. Po drugie, jest to ważna informacja dla nas samych, która może działać “otrzeźwiająco” i być impulsem do uporządkowania naszych wydatków. Po trzecie wreszcie, negatywny BIK nie wyklucza uzyskania dodatkowego finansowania w firmach pożyczkowych i parabankach, które mają oferty również i dla takich klientów. Musimy jednak wiedzieć, że zazwyczaj są to produkty stosunkowo drogie, dlatego warto sukcesywnie walczyć o “podciągnięcie się” w BIK-u.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Wypełnij wniosek online
To tylko 2 minuty

Wypełnij wniosek

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Zadzwoń teraz