zapytania w banku

Dlaczego nie warto składać wielu zapytań w banku?

Gdy poszukujemy kredytu, bardzo często nie mamy świadomości mechanizmów, stojących za bankową oceną naszej zdolności. Czy fakt, że posiadam samochód wpływa na nią pozytywnie, bo pokazuje, że mam jakiś majątek – czy też wręcz odwrotnie, negatywnie, bo samochód wiąże się przecież ze stałymi kosztami? Mając kilka źródeł dochodu postrzegany jestem jako stabilny klient, który zawsze sobie poradzi ze spłatami swoich zobowiązań, czy raczej ktoś mający problem ze stałym zatrudnieniem?

Jak bank ocenia naszą zdolność kredytową

Żeby nieco skomplikować sprawę, trzeba tutaj dodać, że każdy bank inaczej podchodzi do tematu i inne kryteria przyjmuje; nie chodzi tu jednak o różnicę w sztywności zasad, ale różnym, czasem kompletnie odmiennym interpretowaniu informacji; tak jak napisałem na wstępie, jeden bank bardziej skłonny jest dać pieniądze komuś z samochodem, inny z automatu odrzuci taki wniosek. Gdy na horyzoncie pojawią się jeszcze różnice w podejściu instytucji finansowych do kwestii zatrudnienia – czyli jaką umowę się ma, w jakim wymiarze czasu, itd. – otrzymanie kredytu staje się dla nas odległą wizją przyszłości. Niekoniecznie realną.

Największy skarb – baza klientów

Można tutaj stwierdzić: w porządku, w takim razie należy dokładnie przejrzeć wszystkie oferty i znaleźć taką, której kryteria najłatwiej będzie mi spełnić. Byłby to świat idealny! Problem w tym, że banki nigdy nie udostępnią takich informacji. Gdyby to zrobiły, naraziłyby się na odpływ części klientów, od samego początku przeświadczonych, że ich wniosek kredytowy nie przejdzie weryfikacji.

Nie od dziś wiadomo, że dla każdej firmy największym skarbem jest baza klientów, którym można – kolokwialnie pisząc – „coś wcisnąć”. Wniosek kredytowy został odrzucony? No to może życzy Pan/Pani sobie mega konto w promocji? Kredyt konsolidacyjny nie ma szans na realizację? Oferujemy kartę kredytową z własnym nadrukiem! I dla banków nie ma tutaj znaczenia fakt, że każdy odrzucony wniosek kredytowy, oddala potencjalnego klienta od otrzymania upragnionych pieniędzy.

Dlaczego nie warto składać wielu zapytań w banku?

Tym samym przechodzimy do najważniejszej sprawy – zapytań kredytowych. Każdorazowo gdy składamy wniosek o kredyt w kolejnej instytucji finansowej (nieistotne czy są to banki, parabanki czy firmy pożyczkowe) w naszej historii kredytowej pojawia się o tym wzmianka. Liczba zapytań kumuluje się i – co ważne – źle świadczy o potencjalnym kredytobiorcy. Jeśli klient ma na koncie kilka negatywnie rozpatrzonych wniosków, dla banku to bardzo ważna wskazówka: inne firmy, z jakiegoś powodu, postanowiły tej osobie nie udzielić kredytu. Być może są w posiadaniu informacji, mających negatywny wpływ na ocenę, których z jakiegoś powodu nie otrzymali inni.

Co więcej, niektóre systemy z automatu odrzucają niespełniające kryteriów wnioski, zupełnie nie przejmując się innymi czynnikami, jak np. wysokość dochodu, majątek, etc. W skrócie, nawet jeśli zarabiasz bardzo duże pieniądze, ale składałeś zapytania kredytowe w przeszłości, musisz liczyć się z tym, że nie otrzymasz pozytywnej decyzji.

No i co teraz?

Przede wszystkim, jeśli jeszcze nie składałeś wniosków kredytowych – wstrzymaj się. Przemyśl co chcesz uzyskać, czy nie warto poczekać i zbudować lepszej historii kredytowej (o tym jak budować pozytywną historię kredytową w następnym artykule) po czym skontaktuj się z nami.

Wieloletnie doświadczenie we współpracy z bankami i instytucjami finansowymi w Polsce sprawia, że jesteśmy w stanie znaleźć ofertę dopasowaną do Twoich możliwości i oczekiwań, ograniczając tym samym liczbę zapytań do niezbędnego minimum. Dzięki temu nie tylko otrzymasz kredyt na który liczyłeś, ale zbudujesz swoją wiarygodność na przyszłość.

Podobnie wygląda sytuacja jeżeli masz już na koncie kilka zapytań – mając na uwadze dotychczasowe, składane przez nas wnioski, jesteśmy w stanie ocenić który bank czy instytucja będą w stanie udzielić najlepszego kredytu nawet w momencie, gdy kredytobiorca starał się o niego w innych miejscach.  W skrajnej sytuacji doradzimy co i jak zrobić, żeby pracować nad wiarygodnością kredytową na przyszłość.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Wypełnij wniosek online
To tylko 2 minuty

Wypełnij wniosek

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Zadzwoń teraz