Jak sprawdzić i obliczyć zdolność kredytową?

Jak sprawdzić i obliczyć zdolność kredytową?

Nie wiesz, czy dostaniesz kredyt? Oblicz zdolność kredytową!

Dzisiejszy świat bez kredytów w zasadzie nie istnieje. Pieniądze pożyczają między sobą ludzie, firmy, instytucje i państwa. Każdy z nas w pewnym momencie swojego życia zetknął się lub zetknie z różnymi formami kredytów i pożyczek. Trudno sobie również dzisiejszy świat bez nich wyobrazić, nawet z perspektywy zwykłego obywatela – etatowego pracownika, czy niewielkiego przedsiębiorcy. Dlaczego? Otóż pożyczone od banków pieniądze często dają nam możliwość realizacji planów, spełniania marzeń, rozwijania się, zaspokajania podstawowych potrzeb. Czasem pomogą wyjechać w podróż życia, a czasem po prostu załatają domową dziurę budżetową. W związku z dużą popularnością kredytów i pożyczek, każdy z nas zapewne spotkał się z terminem “zdolność kredytowa”. Czym jest? Przeczytaj nasz tekst i oblicz zdolność kredytową!

Jak sprawdzić i obliczyć zdolność kredytową?

Instytucja, która pożycza nam pieniądze musi mieć pewność, że będziemy w stanie je oddać. Tym samym zdolność kredytowa to nic więcej jak nasze możliwości spłaty danego zobowiązania. Aby ją sprawdzić, musimy skupić się na kilku rzeczach: źródle dochodów, ich wysokości, stabilności zatrudnienia, a także aktualnej sytuacji życiowej. Gdzie możemy sprawdzić zdolność kredytową? Najprościej zrobić to za pomocą dostępnych w Internecie kalkulatorów, które uwzględniają kryteria najpopularniejszych banków. Wystarczy wpisać wymagane parametry: wysokość uzyskiwanych dochodów, rodzaj zatrudnienia, staż pracy, koszty miesięcznego utrzymania. W ten sposób dowiemy się, jaka kwota w miesiącu, po opłaceniu wszystkich zobowiązań i rachunków, zostaje do naszej dyspozycji i jaką jej część możemy przeznaczyć na ratę kredytu. W Internecie sprawdzimy naszą zdolność orientacyjnie, jednak aby poznać szczegóły i dopasować nasze możliwości do konkretnego kredytu warto skierować się ku wybranej instytucji finansowej. Można osobiście pójść do banku lub skorzystać z internetowej formy kontaktu. Wytyczne, które określają zdolność kredytową, mogą się różnić pomiędzy bankami. Niech nas zatem nie zdziwi sytuacja, w której jeden z banków proponuje nam wysoką kwotę kredytu, podczas gdy drugi całkowicie odmawia jego udzielenia. Oznacza to, że posługują się innymi kryteriami badania zdolności kredytowej.

Oblicz zdolność kredytową – krok po kroku

Aby samodzielnie obliczyć zdolność kredytową wystarczy kartka, długopis i kalkulator. To zdecydowanie najlepsze rozwiązanie, bo nawet jeśli bank zadowala nasza sytuacja materialna, to warto sprawdzić, czy na spłatę kredytu faktycznie będzie nas stać. Należy w tym celu zsumować wszystkie miesięczne opłaty, również te, o które wcale nie zapytał bank, np. dodatkowe zajęcia dzieci, koszty dojazdów do pracy, wydatki na jedzenie, ubrania, wyjazdy, własne przyjemności. Kwotę, którą uzyskamy, powinniśmy odjąć od wysokości naszego wynagrodzenia. Otrzymamy sumę, która jest do naszej dyspozycji po zaspokojeniu wszystkich kosztów życia. To właśnie tyle może wynosić nasza rata. Wówczas wiemy na pewno, że będzie nas na nią stać i nie będziemy musieli rezygnować z dotychczasowego poziomu życia.

Mierz siły na zamiary

Pamiętajmy jednak, że kredyty często zaciągamy nie na kilka miesięcy, ale na wiele lat. Warto mieć na uwadze, że w tym czasie nasza sytuacja życiowa może się zmienić, czego obliczana w danym momencie zdolność kredytowa po prostu nie przewiduje. Możemy stracić pracę, co wpłynie na nasze dochody. Może się pogorszyć stan naszego zdrowia lub zdrowia kogoś z naszej rodziny. Dlatego należy pamiętać o tym, by raty kredytu dopasować do swojej wypłaty tak, aby nie nadwyrężały domowego budżetu. Powinniśmy pamiętać o oszczędzaniu, by nawet w awaryjnej sytuacji mieć środki na przynajmniej trzy miesiące bez wpływu wynagrodzenia. To zapewni nam spokój i pozwoli uniknąć sytuacji, w której rozpaczliwie będziemy szukać pomocy finansowej, nie zwracając uwagi na to, ile ona może nas kosztować. Warto również wspomnieć o tym, żeby raty płacić zawsze terminowo. Wówczas, nawet jeśli pojawią się drobne kłopoty finansowe, bank będzie bardziej przychylny naszym prośbom o odroczenie spłaty raty lub restrukturyzację kredytu i zmniejszenie miesięcznych rat.

Oblicz zdolność kredytową – o czym musimy pamiętać?

Podsumowując, zdolność kredytowa to kwota, którą jesteśmy w stanie bezpiecznie pożyczyć i regularnie spłacać, obliczana na podstawie źródeł i wysokości naszych dochodów, pomniejszonych o wydatki. Zaliczają się do nich zarówno raty naszych kredytów, jak i koszty utrzymania – czynsze, opłaty, wydatki na jedzenie i rozrywkę oraz inne zobowiązania. Kwota, która nam zostanie, możemy przeznaczyć na spłatę ewentualnej nowej raty. Obliczanie zdolności kredytowej możemy powierzyć zarówno internetowym kalkulatorom jak i doradcom kredytowym lub spróbować dokonać tego sami. Najważniejszym jest jednak rozsądne podchodzenie do kwestii finansów i unikanie niebezpiecznego zadłużania się.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Wypełnij wniosek online
To tylko 2 minuty

Wypełnij wniosek

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Zadzwoń teraz