jak wyjsc z dlugow chwilowek

Jak wyjść z długów? 4 kroki do wolności finansowej

Jak wyjść z długów? Kilka milionów Polaków jest zadłużona i nie posiada żadnych oszczędności. Żyją z miesiąca na miesiąc w ciągłym stresie, czy wystarczy im na spłaty zadłużenia. A kiedy pojawia się widmo nagłej utraty pracy, sytuacja staje się naprawdę bardzo poważna. Pętla zadłużenia to nie koniec świata, można z niej wyjść, potrzeba jedynie konsekwencji, uporu, usystematyzowanego działania.

Jak wyjść z długów z chwilówek i kredytów?

Chwilówka, kredyt konsumencki, pożyczka pozabankowa, niespłacona karta kredytowa czy limit kredytowy w koncie – wiele osób boryka się z takimi problemami, nie widząc rozwiązania swoich problemów. Pierwszym krokiem do wyjścia na prostą jest wzięcie pełnej odpowiedzialności za swoją obecną sytuację finansową i opracowanie porządnego planu walki z długami. Sprawdź, jak to zrobić.

Jak wyjść z długów? Cztery kroki do wolności finansowej.

Jeśli chcesz osiągnąć szybkie i trwałe rezultaty w walce z zadłużeniem, musisz podjąć radykalne kroki. Zastanów się nad swoją obecną sytuacją. Skąd wzięło się Twoje zadłużenie? Jeśli przyznasz sam przed sobą, że są one wyłącznie wynikiem Twojego nieprzemyślanego i nie zawsze rozsądnego postępowania, to jesteś już w połowie drogi do sukcesu. Aby wyjść z matni zadłużenia, powinieneś wziąć całkowitą odpowiedzialność za skutki swoich działań i radykalnie zmienić swoje poglądy na kwestie finansowe. Podejmij działanie w 4 prostych krokach aby wyjść z długów bankowych, pozabankowych i innych.

Powstrzymaj wir zadłużenia

Pod żadnym pozorem nie zadłużaj się bardziej, niż ma to miejsce w tej chwili. Brzmi prosto prawda? Niestety w praktyce może się okazać nieco trudniejsze, ponieważ wiele osób osaczonych przez długi, ciągle zaciąga kolejne pożyczki, na spłatę bieżących zobowiązań. Pamiętaj, że jeżeli chcesz wyjść z pętli zadłużenia, musisz natychmiast przestać to robić. Pomoże Ci w tym pocięcie karty kredytowej- to jedyny pewny sposób na to, byś po nią nie sięgnął w chwili kryzysu. Nie wystarcza Ci na spłatę rat? Jedynym wyjściem jest drastyczne cięcie codziennych kosztów życia i wygenerowanie dodatkowych środków finansowych na spłatę zadłużenia. Mogą one pochodzić z różnych źródeł, przykładowo z podjęcia dodatkowej pracy wieczorami lub w weekendy, albo ze sprzedaży wszystkiego, co masz w domu, a nie jest Ci absolutnie niezbędne (nieużywane sprzęty, ubrania, książki, biżuteria).

Nadpłacaj istniejące długi

Chcesz szybko wyjść z kłopotów? Skutecznym rozwiązaniem jest nadpłacanie aktualnego zadłużenia, aby jak najszybciej je zamknąć.

Postaraj się wygenerować dodatkowe pieniądze, które przeznaczysz na spłatę długów. Zamiast jednej raty kredytu spłacaj naraz dwie. Zamiast minimalnej kwoty spłaty karty kredytowej wpłacaj więcej. Skąd wziąć na to pieniądze? Aby je zdobyć, konieczne będzie szczegółowe planowanie domowego budżetu oraz wygenerowanie dodatkowych środków finansowych.

Domowy budżet nie powinien być dziełem przypadku. Przemyśl go i zaplanuj wszystkie wydatki na piśmie. Obetnij wszystkie możliwe koszty do minimum. Na czas wychodzenia z długów podejmij następujące działanie:

  • zrezygnuj z takich wydatków jak rozrywki (kino, teatr, kręgielnia itp.); nie kupuj nowych ubrań, jeśli nie jest to absolutnie konieczne,
  • obniż koszty jedzenia- nie stołuj się na mieście, ani nie kupuj kanapek po drodze do pracy. Przygotuj je w domu, a zaoszczędzisz między 200 a 400 złotych miesięcznie.
  • Planuj posiłki i zakupy – zawsze chodź do sklepu z gotową listą i nie kupuj niczego, czego na niej nie ma. Zrezygnuj ze słodyczy, alkoholu, słonych przekąsek i dań gotowych. Są znacznie droższe niż produkty nieprzetworzone. Naucz się gotować – nie musisz wcale być mistrzem kuchni, wystarczy, że opanujesz kilka prostych dań obiadowych i parę zestawów śniadaniowych. Już po miesiącu zauważysz, że dzięki takiemu postępowaniu, udało Ci się naprawdę sporo zaoszczędzić.

Jak wyjść z długów obniżając stałe wydatki?

Warto również przeanalizować swoje wydatki na media takie jak prąd, woda, gaz. Sprawdź, czy na rynku nie ma dostawców, którzy oferują atrakcyjniejszą stawkę, niż ta, którą obecnie płacisz. Wydatki na prąd zmniejszysz, rozsądnie z niego korzystając. Zmień żarówki na energooszczędne. Nie zapalaj wszystkich świateł w mieszkaniu, jeśli nie jest to konieczne.  Wyłączaj wszystkie urządzenia z trybu czuwania.  Opanuj sztukę ekonomicznego zużywania energii podczas gotowania (pomogą Ci w tym przepisy na dania jednogarnkowe). Dobrym pomysłem na obcięcie zużycia wody jest korzystanie z prysznica zamiast wanny.

Oprócz cięcia wydatków bardzo ważne jest również wygenerowanie dodatkowych środków. Pracujesz 40 godzin tygodniowo? Być może na czas wychodzenia z długów, będzie trzeba pracować jeszcze więcej. Rozejrzyj się za dodatkowym zajęciem, które możesz wykonywać poza godzinami swojej pracy i zacznij dodatkowo zarabiać. Liczy się każda kwota. Pamiętaj, że żadna uczciwa praca nie hańbi.

Opracuj dokładny plan spłaty zobowiązań.

Przyjrzyj się dokładniej swojemu zadłużeniu. Przeczytaj wszystkie umowy pożyczek, jakie aktualnie spłacasz. Wybierz tę, która generuje największe koszty (ma najwyższe oprocentowanie lub wymaga szybkiej spłaty) i najpierw skup się na nadpłacaniu właśnie tego najdroższego długu, a resztę spłacaj tylko w wymaganych kwotach. Od razu, gdy uda Ci się pozbyć pierwszego najgroźniejszego źródła zadłużenia, zacznij tak samo postępować z drugim w kolejce. Kwotę, którą dotychczas przeznaczałeś na spłatę pierwszej pożyczki, dodaj do minimalnej rat wymaganej za tę drugą i spłacaj właśnie taką kwotę. Powstanie tak zwany efekt kuli śniegowej, który pozwoli Ci na znacznie szybsze wyjście zadłużenia. Będzie to wymagać systematyczności, poświęcenia i samozaparcia, ale możesz być pewny, że przyniesie szybkie i wymierne efekty.

Stwórz poduszkę bezpieczeństwa.

Wiele osób nie posiada żadnych oszczędności. Skutkuje to koniecznością zadłużania się w obliczu każdej nieprzewidzianej sytuacji życiowej, przykładowo konieczności zakupu nowej lodówki czy pralki lub skorzystania z płatnej usługi medycznej. Takie postępowanie jest nierozsądne i może prowadzić do naprawdę poważnych problemów finansowych.

Dlatego właśnie, już w momencie, kiedy zaczniesz wychodzić na prostą i zostanie Ci do spłacenia tylko jeden dług, zacznij oszczędzać. Dąż do odłożenia co najmniej 6- krotności swoich miesięcznych zarobków. Początkowo taka kwota może przerażać i wydawać się niemożliwa do osiągnięcia, ale spokojnie, nikt przecież nie mówi o odłożeniu całej tej gotówki na raz. Zacznij od odkładania na koncie oszczędnościowym niewielkich kwot. Rób to, choćby miały one być symboliczne i wynosić kilkadziesiąt złotych miesięcznie. Pomoże Ci to wyrobić nawyk oszczędzania, który zaprocentuje w niedalekiej przyszłości i pozwoli wyjść z długów w każdej sytuacji.

Pamiętaj, żeby po spłaceniu swojego ostatniego długu, w następnych miesiącach odkładać całą kwotę, którą dotychczas przeznaczałeś na spłatę swojego zadłużenia.

Będziesz zaskoczony, jak szybko dzięki tej prostej metodzie zbudujesz swoją poduszkę finansową. Będzie ona dla Ciebie zabezpieczenie, w razie pojawienia się nagłych wydatków czy trudności po prostu sięgniesz po odłożone pieniądze, bez konieczności wnioskowania o pożyczkę i ponoszenia dodatkowych kosztów (odsetki, prowizje, opłaty dodatkowe).

Z każdego zadłużenia da się wyjść. Nie wiesz jak wyjść z długów i rozsądnie prowadzić domowy budżet? Jak dodatkowo zarobić lub zaoszczędzić?  Skorzystaj z bezpłatnych porad. W Internecie znajdziesz mnóstwo blogów osób, które jeszcze kilka lat temu, były w podobnej do Twojej sytuacji, a teraz nie tylko wyszły na prostą, ale ich sytuacja finansowa jest lepsza niż kiedykolwiek. Warto skorzystać z doświadczenia innych i zacząć krok po kroku budować swoją wolność finansową.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Wypełnij wniosek online
To tylko 2 minuty

Wypełnij wniosek

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Zadzwoń teraz