Kredyt dla osób pracujących za granicą – poradnik

W 2004 roku Polska wstąpiła do Unii Europejskiej, a tym samym Polacy zyskali możliwości podjęcia pracy na wielu nowych rynkach. Niektóre kraje, tak jak Wielka Brytania czy Irlandia, otworzyły swoje granice od razu, inne, jak chociażby Niemcy, zdecydowały się na okresy przejściowe i stopniowe dopuszczanie nowych pracowników. Zaczęliśmy coraz częściej i chętniej wyjeżdżać za granicę i tam zarabiać. Największa liczba polskich obywateli znalazła swoje miejsce na wyspach brytyjskich, w Niemczech i we Francji, jednak jesteśmy wciąż na pierwszym miejscu wśród narodowości, które migrują do krajów skandynawskich. Ogromna rzesza Polaków pracuje w Norwegii, która członkiem Unii Europejskiej co prawda nie jest, ale również stworzyła wiele ułatwień dla tych, którzy chcą tam pracować i prowadzić swoje firmy.

Nawet jeśli pracujemy za granicą, to zarobione pieniądze często wydajemy w Polsce i tutaj znajduje się centrum naszego, również finansowego, życia. Uzyskując dochody za granicą mamy również prawo do tego, by wnioskować o kredyt na terenie Polski. Jest to co prawda trudniejsze, ale całkowicie wykonalne. Jak zatem przygotować się do kredytu w Polsce, kiedy pracujemy poza Polską? Oto kilka przydatnych rad dla wszystkich, których interesuje kredyt dla pracujących za granicą.

  1. Tłumaczenie dokumentów. Podpisując kontrakty za granicą, zazwyczaj posiadamy dokumenty w obcych językach. Nawet jeśli pracownicy banku posługują się danym językiem w bardzo dobrym stopniu – nie mogą przyjąć takich dokumentów do analizy zdolności kredytowej. Zdecydowana większość instytucji wymaga, by dokumenty były przetłumaczone na język polski, a zadaniem tym musi się zająć tłumacz przysięgły. Składając wniosek kredytowy w banku musimy być na to przygotowani.
  2. Znalezienie odpowiedniej instytucji finansowej. Nie musimy zajmować się tym sami, możemy skorzystać z wiedzy pośrednika kredytowego. Dlaczego jest to ważne? Ponieważ część banków nie akceptuje zagranicznych dochodów lub bierze pod uwagę jedynie ich część. Może być tak, że nasze miesięczne zarobki wynoszą 5 tysięcy euro, ale bank uzna, że do obliczenia zdolności kredytowej przyjmie jedynie 3 tysiące euro. Doświadczeni pośrednicy kredytowi wiedzą, gdzie najlepiej się skierować poszukując kredytu z zagranicznymi dochodami.
  3. Udokumentowanie dochodów. Nawet jeśli pracujemy za granicą powinniśmy mieć dokumenty, które potwierdzą nasz dochód. Oznacza to, że z pewnością nie dostaniemy kredytu, jeśli pracujemy na czarno. Wynagrodzenie powinno wpływać na nasze konto – złotówkowe lub walutowe – w banku polskim lub zagranicznym. Musimy udokumentować, że pracujemy za granicą co najmniej od dwunastu miesięcy i właśnie za ten okres przedstawić bankowi wyciąg lub potwierdzenia wpływu wynagrodzenia na konto. Powinniśmy również dysponować zeznaniem podatkowym za ubiegły rok. Na szczęście bez znaczenia jest, czy rozliczamy się z podatków w Polsce, czy w kraju, w którym pracujemy. Nie przeszkodzi nam to w uzyskaniu kredytu.
  4. Brak pozytywnej historii kredytowej to nie problem. Czasem banki odmawiają udzielenia kredytu, ponieważ wnioskujący nigdy nie spłacał żadnego zobowiązania i nie ma określonej punktacji w Biurze Informacji Kredytowej. Jeśli pracujemy w Polsce, może to stanowić problem przy wnioskowaniu o kredyt. Na szczęście pracując za granicą, nie musimy mieć w naszej historii spłacanych wcześniej zobowiązań i bank nie odmówi nam pożyczki tylko na tej podstawie. Niestety, inaczej sprawa wygląda, jeśli w Polsce nie spłaciliśmy wcześniej zaciąganych kredytów. Z pewnością informacje o tym znajdują się w BIK-u i może to przekreślić nasze szanse na kredyt. Dlatego warto swoje zobowiązania uregulować.
  5. Regularna spłata rat w Polsce – otrzymanie kredytu w Polsce, nawet jeśli pracujemy za granicą, jest możliwe. Jednak pamiętajmy o tym, by regularnie spłacać swoje zobowiązania w kraju, nawet jeśli przebywamy na co dzień poza jego granicami. Zaległości mogą bowiem definitywnie przekreślić nasze szanse na uzyskanie w Polsce kolejnych produktów kredytowych. Windykacja należności w przypadku osób, które pracują za granicą, jest dla banków dużo trudniejsza, jednak nie warto testować tej drogi. Usługi finansowe w Polsce mogą być dla nas bardzo przydatne, jeśli zdecydujemy się na powrót do kraju, dlatego warto zachować sobie czystą kartę.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Wypełnij wniosek online
To tylko 2 minuty

Wypełnij wniosek

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Zadzwoń teraz