Kredyt dla rolników na dowolny cel

We współczesnym świecie kredyt dla rolników nikogo już nie dziwi. Gospodarstwo rolne, żeby pozostało rentowne, konkurencyjne i nowoczesne, musi być odpowiednio doinwestowane. Dbać trzeba nie tylko o plony czy inwentarz, ale i o park maszyn, nawozy i pojazdy rolnicze oraz inne elementy, które przekładają się na jakość i bezpieczeństwo produkcji oraz komfort pracowników. Niestety, kredyt na działalność rolną potrzebny bywa również w przypadku klęsk żywiołowych oraz innych wypadków losowych, które są niezależne od ciężkiej i systematycznej pracy farmera.

Wreszcie, właściciel gospodarstwa może po prostu zaciągnąć kredyt dla rolników na dowolny cel właśnie po to, aby rzeczony cel zrealizować – a mogą to być potrzeby zarówno związane z działaniem samego gospodarstwa, jak i remont domu, zakup samochodu, wymarzone wakacje czy wesele córki, chrzciny wnuka lub inna uroczystość rodzinna. Dochody uzyskiwane w rolnictwie uprawniają bowiem do ubiegania się o dodatkowe finansowanie, a kredyt dla rolników na dowolny cel jest jedną z możliwości. Przyjrzyjmy się jej uważnie.

Czy rolnik może wziąć kredyt? Najważniejsze informacje

Gospodarstwo rolne dla większości banków jest firmą jak każda inna – zajmującą się określoną działalnością, osiągającą dochody i ponoszącą koszty. Właścicielem tej firmy jest rolnik, który, podobnie jak właściciel “tradycyjnego” przedsiębiorstwa ubiegać się może o kredyt dla rolników na dowolny cel. Największa różnica polega więc na sposobie udowodnienia osiąganych dochodów oraz dokumentach, które należy dostarczyć. Do najważniejszych należą:

  • ważny dokument tożsamości, czyli dowód osobisty,
  • decyzja z Urzędu Gminy o wysokości podatku rolnego,
  • decyzja o nadaniu numeru identyfikacji podatkowej (NIP),
  • zaświadczenia: o niezaleganiu z podatkami oraz ze składkami KRUS. Uwaga, nie może być ono wydane wcześniej, niż jeden miesiąc przed składaniem wniosku o kredyt dla rolników na dowolny cel.

Jeżeli jednak ubiegamy się o wyższą kwotę, bank wymagać może dodatkowych dokumentów, takich jak np. potwierdzenie dochodów uzyskiwanych z tytułu prowadzenia gospodarstwa rolnego. Dokument taki otrzymamy bez problemu we właściwym dla miejsca prowadzenia działalności rolniczej urzędzie gminy. Jeżeli zaś uzyskujemy dochody z tytułu dopłat unijnych i chcemy je wliczyć do zdolności kredytowej, bank lub firma pożyczkowa potrzebować będą oficjalnego potwierdzenia ich wysokości. Takie zaświadczenie wydaje Powiatowa Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Jak obliczana jest zdolność kredytowa rolnika?

Kiedy ubiegamy się o kredyt dla rolników na dowolny cel, instytucja udzielająca nam finansowania – czy jest to tradycyjny bank czy też firma pożyczkowa – obliczy naszą zdolność kredytową. W jaki sposób? Zazwyczaj jest ona obliczana na podstawie wszelkich uzyskiwanych przez gospodarstwo rolne dochodów: dopłat unijnych, dopłat oraz tzw. hektara przeliczeniowego – wyrażonego jako jednostka kalkulacyjna ustanowionej w założeniu do celów podatku rolnego. Bazuje na rzeczywistej powierzchni użytków rolnych (w tym gruntów ornych, łąk, pastwisk, sadów, gruntów pod stawami i  pod zabudowaniami, gruntów zadrzewionych lub zakrzewionych na użytkach rolnych) oraz faktur i prognoz zysków z uprawy ziemi czy hodowli zwierząt. Co ważne, nie ma tutaj znaczenia, czy gospodarstwo prowadzone jest przez jednego rolnika, czy też ma ono współwłaścicieli (małżonków, rodziców, dzieci lub osoby niespokrewnione).

Na co można przeznaczyć kredyt dla rolników?

Jak sama nazwa wskazuje, kredyt dla rolników na dowolny cel wykorzystać można zgodnie z naszymi potrzebami – niezależnie od tego, czy dotyczą one bezpośrednio gospodarstwa – zakupu lub naprawy maszyn i pojazdów, materiałów siewnych i nawozów, inwentarza i jego leczenia, napraw budynków gospodarczych i płatnych szkoleń i warsztatów – czy też wydatków stricte prywatnych. Kredyt dla rolników na dowolny cel spożytkować można bowiem zarówno na zagraniczny wyjazd, kupno samochodu, remont domu, zakup sprzętu RTV i AGD, prywatne leczenie i leki, rachunki, bieżące wydatki czy też spłatę wcześniejszych długów. Nikt nie będzie monitorował, jak i kiedy wydajemy pozyskane w ten sposób środki, nie będziemy musieli dostarczać żadnych dodatkowych dokumentów, rachunków czy paragonów. Kredyt dla rolników na dowolny cel może być przeznaczony, jak sama nazwa wskazuje, na to, co my sami uznamy za stosowne.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Wypełnij wniosek online
To tylko 2 minuty

Wypełnij wniosek

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Zadzwoń teraz