Kredyt gotówkowy dla obcokrajowca

Otwarte granice i członkostwo w Unii Europejskiej spowodowały, że w Polsce zamieszkuje coraz większa liczba obcokrajowców. Ogromne znaczenie ma też niestabilna sytuacja za naszymi wschodnimi granicami, dlatego do Polski przybywa coraz więcej Ukraińców, Białorusinów czy Mołdawów znajdując tu pracę, dom i swoje miejsce na ziemi. Ponieważ imigranci stanowią coraz większą siłę w kraju wiele firm poszukuje swoich klientów również wśród nich i przygotowuje oferty dla obcokrajowców.

Tak robią również banki i firmy pożyczkowe, które – wiedząc, że obcokrajowcy w Polsce pracują i zarabiają – oferują im swoje usługi coraz chętniej. Dotyczy to również produktów kredytowych. Do niedawna obcokrajowcy musieli mieć polskie obywatelstwo, by wnioskować o pożyczki w bankach, dzisiaj już nie jest to konieczne. Jak wygląda kredyt gotówkowy dla obcokrajowca? Co trzeba o nim wiedzieć i jakie dokumenty przygotować przed złożeniem wniosku?

Kredyt gotówkowy dla obcokrajowca – jakie są warunki?

Obcokrajowcy otrzymają w Polsce takie same warunki kredytu jak obywatele kraju. W każdym poszczególnym przypadku będzie to oczywiście zależne od zdolności kredytowej, dochodów i budowanej historii. Maksymalne oprocentowanie produktów kredytowych w Polsce określa prawo. Nie ma możliwości, by banki proponowały obcokrajowcom droższy kredyt niż nakazują przepisy, tylko dlatego, że mają do klienta mniej zaufania. Nieco inaczej wygląda to w przypadku firm pożyczkowych, które obowiązują inne przepisy. Tutaj kredyt gotówkowy dla obcokrajowca może być droższy, jednak uzyskać go będzie dużo łatwiej.

Obcokrajowcy muszą również przejść taką samą procedurę analizy zdolności kredytowej jak Polacy. Największą szansę na kredyt gotówkowy dla obcokrajowca mają ci zatrudnieni na stałe od kilku czy kilkunastu miesięcy. Coraz częściej jednak banki udzielają kredytów również tym obcokrajowcom, którzy mają umowę zlecenie lub umowę o dzieło.

Kredyt gotówkowy dla obcokrajowców – jakie dokumenty są potrzebne?

Instytucje finansowe różnią się między sobą procedurami, w ramach których udzielają kredytów. Oznacza to, że jeden bank może wymagać zupełnie innych dokumentów, niż drugi. Może się również okazać, że w jednym banku obcokrajowiec otrzyma kredyt bez najmniejszego problemu, a w drugim dostanie jedynie negatywną decyzję po analizie. W poszukiwaniu kredytu z pewnością przyda się pomoc kogoś, kto jest doświadczony, np. pośrednika kredytowego, a przede wszystkim kogoś, kto biegle posługuje się językiem polskim i jest w stanie tłumaczyć, bo to właśnie po polsku (w niektórych bankach także po angielsku) sporządzane są wszystkie dokumenty.

Jest jednak kilka dokumentów, których będzie wymagała większość instytucji kredytowych:

  • karta stałego lub czasowego pobytu – większość banków będzie wymagała pobytu na terenie kraju przez minimum 12 miesięcy;
  • zezwolenie na zatrudnienie w kraju, wydawane przez wojewodę – wnioskuje o nie pracodawca, który chce zatrudnić obcokrajowca;
  • meldunek w Polsce – jego załatwienie nie jest problematyczne. Nie ma również konieczności posiadania swojego mieszkania, wystarczy umowa najmu.
  • numer PESEL – wnioskujemy o niego w urzędzie gminy. Będą go wymagały tylko niektóre banki, ponieważ czasem wystarczy, że pracownik zaznaczy, że klient jest “nierezydentem” i system nie będzie już wymagał numeru PESEL na żadnym etapie;
  • paszport, który musi być ważny.

Wniosek kredytowy – dokumenty

Oprócz tych dokumentów, które potwierdzą tożsamość obcokrajowca i zamieszkanie na terenie Polski, bank będzie wymagać także tych, które udokumentują jego dochód. W tym celu niezbędna będzie umowa – o pracę, zlecenie lub o dzieło. Najchętniej banki udzielają kredytów tym obcokrajowcom, którzy pracują na umowę o pracę na czas nieokreślony, ale coraz częściej akceptują także pozostałe formy. Konieczne będzie posiadanie konta w banku, który działa na terenie Polski i – bardzo wskazane – budowanie pozytywnej historii współpracy z tym bankiem. Ogromne znaczenie ma przelewanie wynagrodzenia na rachunek bankowy, dokonywanie opłat z konta, czy płatności kartą. Dzięki temu obcokrajowiec będzie mógł przedstawić dokumenty, które potwierdzą, że na terenie Polski pracuje, uzyskuje dochody i tutaj również swoje pieniądze wydaje. Przy spełnieniu tych warunków kredyt gotówkowy dla obcokrajowca pozyskać być powinno szybko i bezproblemowo.

Nasz ekspert

Izabela Szermanowicz

Kredyty trudne/konsolidacje

Skontaktuj się z ekspertem Habza Finanse, który pomoże Ci w uzyskaniu kredytu gotówkowego

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Wypełnij wniosek online
To tylko 2 minuty

Wypełnij wniosek

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Zadzwoń teraz