kredyt inwestycyjny na zakup nieruchomości

Kredyt inwestycyjny na zakup nieruchomości

Rozwój firmy jest bardzo ważny z punktu widzenia przedsiębiorcy, ale również dlatego, że tylko firma, która w siebie inwestuje i nie stoi w miejscu, ma szanse przetrwać w czasach olbrzymiej konkurencji. Jedno nie ulega wątpliwości – firma, która się nie rozwija, tak naprawdę zaczyna się cofać. Coraz starsze sprzęty, technologia i niewyszkoleni pracownicy mogą działalność bardzo szybko pogrążyć. Tylko doinwestowane biznesy są w stanie przetrwać i dyktować warunki w branży. Rozwój jednak kosztuje: przygotowanie dobrego pracownika, zakup sprzętu i rozwój technologii – każde z tych działań wiąże się z wydatkami. Na szczęście przedsiębiorca nie zostaje z nimi sam i może korzystać z pomocy wielu instytucji finansowych. Najpopularniejszą metodą na pozyskiwanie środków jest oczywiście kredyt inwestycyjny.

Rozwój firmy może się również wiązać z ogromnymi wydatkami, których nawet firmy w bardzo dobrej kondycji, nie finansują same. Jego najdroższym elementem są bowiem zakupy nieruchomości. Firmom mogą być potrzebne nowe hale produkcyjne, magazyny, nieruchomości niezbędne do otwarcia kolejnych filii lub po prostu takie, które umożliwią otwarcie nowego biura – bardziej prestiżowego, w lepszej lokalizacji. Wszystko uzależnione jest od branży i profilu działalności. Kredyt inwestycyjny na zakup nieruchomości to jedno z największych przedsięwzięć, z którymi musi zmierzyć się przedsiębiorca. Co warto o nim wiedzieć i jak się przygotować do wniosku kredytowego?

Zakup nieruchomości na kredyt – jak zacząć?

Jeżeli chcemy uzyskać kredyt inwestycyjny na zakup nieruchomości można odnieść wrażenie, że jego pozyskanie będzie bajecznie proste. Banki reklamują swoje usługi dając przedsiębiorcom do zrozumienia, że cała procedura będzie łatwa, lekka i przyjemna. W rzeczywistości jednak zakup nieruchomości finansowany kredytem to jedno z najtrudniejszych zadań dla przedsiębiorców. Banki do wielu firm podchodzą nieufnie, a pożyczając pieniądze na zakup konkretnego budynku lub lokalu szczegółowo analizują każdy aspekt. Kilka kroków jest jednak pewnych podczas drogi, którą należy przejść przed zakupem nieruchomości. Oto one:

  1. Operat szacunkowy – to dokument, którym musi dysponować przedsiębiorca ubiegający się o kredyt. Dokładnie opisuje nieruchomość, której zakup ma zostać sfinansowany. Skupia się nie tylko na samym budynku, lokalu, czy gruncie, ale również na jego położeniu, czynnikach występujących w otoczeniu, które mogą mieć wpływ na prowadzenie biznesu, porównuje nieruchomość do innych, podobnych, które położone są w okolicy. Tworzy go wyłącznie osoba posiadająca odpowiednie uprawnienia. W operacie szacunkowym zostanie podana również realna wartość nieruchomości i to będzie stanowiło podstawę do wyliczenia kwoty kredytu. Za wykonanie operatu szacunkowego płaci oczywiście przedsiębiorca, który ubiega się o kredyt inwestycyjny na zakup nieruchomości. Będzie to konieczne po złożeniu wniosku w banku.
  2. Procedura analizy zdolności kredytowej – banki i firmy pożyczkowe mogą być tu bezwzględne i oczekiwać od przedsiębiorcy szeregu dokumentów, które potwierdzą jego zdolność do spłaty kredytu. Obowiązkowo należy przedstawić kondycję finansową firmy i poprzeć to odpowiednimi dokumentami. Określić, dlaczego zakup konkretnej nieruchomości ma przyczynić się do rozwoju firmy, często należy przedstawić tu stosowne wyliczenie. Będzie ważny stan płatności wobec innych instytucji finansowych i urzędów – przedsiębiorca powinien poszczycić się idealną historią kredytową.
  3. Zabezpieczenia – coraz rzadziej banki decydują się na finansowanie całości kwoty, która jest potrzebna na zakup nieruchomości. Przyznając kredyt inwestycyjny na zakup nieruchomości wymagają od przedsiębiorcy określonego wkładu własnego: w gotówce lub w postaci innej nieruchomości, nieobciążonej hipoteką. Wskazane jest również ustanowienie hipoteki banku na kupowanej nieruchomości. W takiej sytuacji, podczas jej sprzedaży, zostaną najpierw zaspokojone potrzeby wierzyciela, dopiero w następnej kolejności środki ze sprzedaży trafią do przedsiębiorcy.

Trudny kredyt – czy warto?

Procedura wnioskowania o kredyt inwestycyjny na zakup nieruchomości może wydawać się nie do przejścia. Rzeczywiście, jest trudna, jednak należy pamiętać, że głównie dzięki takim kredytom, możliwe jest wprowadzenie firmy na wyżyny i otworzenie przed nią nowych możliwości. Dlatego warto wziąć udział w długiej i mozolnej procedurze, by potem świętować firmowy sukces.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Wypełnij wniosek online
To tylko 2 minuty

Wypełnij wniosek

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Zadzwoń teraz