12 min
kredyt-konsolidacyjny-pozabankowy

Mimo że na rynku funkcjonuje wiele banków komercyjnych, które coraz zajadlej walczą o klientów i próbują przyciągnąć ich na wszelkie sposoby, coraz więcej osób decyduje się na współpracę z instytucjami parabankowymi. Dzieje się tak jednak nie dlatego, że oferty banków są złe i nie są w stanie spełnić oczekiwań klientów.

Konsolidacja pozabankowa

Przeciwnie – zewsząd docierają do nas reklamy darmowych kont bankowych, obniżonych prowizji, a kredyty są niekiedy nisko oprocentowane i kuszą nas we wszechobecnych materiałach promocyjnych. Jednak jest jeden spory minus w działaniach niemalże wszystkich banków: przyjmują one z otwartymi ramionami tylko tych klientów, którzy mają nieskazitelną historię kredytową, nie posiadają żadnych zaległości i nie korzystają z produktów kredytowych parabanków. O ile rachunek w takim banku może założyć każdy, o tyle otrzymać kredyt ma szansę tylko ten klient, którego nie spotkały dotąd kłopoty finansowe. To zaś sprawia, że oferta banków – jakkolwiek kusząca, kiedy jawimy się jako „wymarzony” kredytobiorca, do którego doradcy bankowi dosłownie wydzwaniają, proponując coraz to nowsze produkty – nie do końca przystaje do polskich realiów. Wystarczy bowiem rozejrzeć się dookoła, aby dostrzec, że potrzeby dodatkowego finansowania dotykają również i tych, którzy mieli wcześniej problemy z regularną spłatą zobowiązań, mają niewystarczającą zdolność kredytową albo pracują nie na podstawie umowy o pracę, ale umowy o dzieło lub innej umowy cywilnoprawnej. Dlatego jednym z produktów, które zyskują ogromną popularność, jest właśnie kredyt konsolidacyjny online pozabankowy.

Pozabankowe produkty kredytowe

To właśnie z powodu dość ostrych wytycznych i nieubłaganego systemu oceniania wiarygodności klientów, coraz więcej osób decyduje się na zaciąganie zobowiązań tam, gdzie system weryfikacji jest bardziej przystępny. Ponieważ parabanki wciąż cieszą się nieco mniejszą popularnością i zaufaniem klientów, decydują się one nadrabiać to ofertą i dostępnością swoich usług. Dlatego wnioskując o kredyt pozabankowy, mamy dużo większe szanse na pozytywną decyzję kredytową — nawet ze sporym bagażem, niekoniecznie pozytywnych, doświadczeń finansowych. Jeszcze łatwiejszy w uzyskaniu jest kredyt konsolidacyjny pozabankowy. Na jego podstawie parabank spłaci nasze pożyczki w różnych instytucjach, a nam udzieli kredytu, który zawiera w sobie kwotę wszystkich poprzednich zobowiązań. Dzięki temu, zamiast płacić kilka rat w różnych wysokościach i różnych terminach, spłacamy miesięcznie tylko jedną. Na naszym rachunku bankowym możemy ustawić ją jako zlecenie stałe, co spowoduje, że w wyznaczonym dniu pieniądze na spłatę raty zostaną przesłane w odpowiednie miejsce. Dzięki temu możemy niemalże  zapomnieć o tym, że posiadamy jakikolwiek kredyt. Jak to działa?

Kredyt konsolidacyjny pozabankowy opiera się na znanym i lubianym mechanizmie konsolidacji, polegającym na spłaceniu naszych dotychczasowych zobowiązań nową pożyczką i rozłożeniu powstałego w ten sposób zadłużenia na dłuższy okres spłaty. W efekcie otrzymujemy więc niższe i łatwiejsze do spłacania raty. To jeszcze nie koniec – dla tych, których zdolność bądź historia kredytowa jest satysfakcjonująca, parabanki oferują nie tylko sam kredyt konsolidacyjny pozabankowy, ale i dodatkowe środki w jego ramach.

Dlaczego pozabankowy kredyt konsolidacyjny może być dobrym pomysłem? Przede wszystkim pomoże on nam w sytuacji, kiedy nasza wiarygodność finansowa w oczach zwykłych banków jest mocno nadszarpnięta. Nie będziemy musieli rezygnować z rozwiązania, które pomogłoby nam uporządkować finanse i zacząć żyć bez długów. W dodatku decydując się na konsolidację, spłacamy wszystkie dotychczasowe zobowiązania. To bardzo ważne, ponieważ wszystkie instytucje, z którymi weszliśmy już na drogę windykacji, przestają być naszym problemem. Będziemy mieć w nich prawie czystą kartę. Dlaczego „prawie”? Ponieważ informacje na temat tego, jak spłacaliśmy nasze kredyty, będą przechowywane w Biurze Informacji Kredytowej nawet przez 5 lat od momentu ich całkowitej spłaty. Po tym czasie nasza historia kredytowa znowu będzie odpowiednia.

Jakich zadłużeń dotyczą pozabankowe kredyty konsolidacyjne?

Konsolidacja kredytów może obejmować różne typy pożyczek. Usługą najczęściej wybieraną przez klientów jest konsolidacja chwilówek. W skład pozabankowego kredytu konsolidacyjnego mogą jednak wchodzić również:

  • zadłużenia na kartach kredytowych,
  • zakupy ratalne,
  • kredyty gotówkowe,
  • kredyty hipoteczne,
  • pożyczki krótkoterminowe, długoterminowe i inne.

Pozabankowy kredyt konsolidacyjny ma na celu pomóc ci w uporządkowaniu prywatnego budżetu i pozbyciu się długów, niezależnie od źródła, z którego pochodziły dotychczasowe pożyczki. Fakt, że to właśnie chwilówki są najczęstszym problemem osób wnioskujących o konsolidację, wynika z krótkiego terminu ich spłaty. Bardzo często prowadzi on bowiem do spirali zadłużenia. Jednak ten rodzaj kredytu jest dostępny także dla innych klientów — na przykład tych, którym bank odmówił współpracy ze względu na wysokość ich dochodów.

Koszty pożyczek konsolidacyjnych pozabankowych

Bardzo wiele osób obawia się współpracy z instytucjami, które nie działają na prawach banku. Jest to spowodowane tym, że koszty niektórych produktów i usług są wyższe niż w standardowych bankach. Rzeczywiście, czasem zdarza się, że kredyt, który uzyskujemy pozabankowo, jest droższy niż tradycyjny. Wówczas trzeba rozważyć wszystkie „za” i „przeciw”.

Jeśli naszą pierwszą opcją jest dalsze borykanie się ze spłatą kilku różnych kredytów, doprowadzanie do coraz większych zaległości i w konsekwencji całkowita utrata zdolności kredytowej, warto rozważyć drugą możliwość. Kredyt konsolidacyjny pozabankowy jest nieco droższy, ale w zamian daje nam szansę spłaty naszych zobowiązań i rozpoczęcia na nowo kredytowego życia – bez zaległości i uciążliwych telefonów z działu windykacji. Możliwość spokojnego funkcjonowania, bez obaw o zapłatę kolejnych rat, jest dość atrakcyjna, nawet w obliczu nieco wyższej ceny kredytu.

Dodatkowo powinniśmy pamiętać o tym, że na rynku znajdziemy wiele instytucji, które zajmują się udzielaniem pożyczek. Konkurencja jest tak duża, że aby były one atrakcyjne dla swoich klientów, muszą oferować usługi w rozsądnych cenach. To kolejny argument przemawiający za tym, aby nie męczyć się z wieloma kredytami, tylko skonsolidować swoje zobowiązania, nawet w formie pozabankowej.

Warunki otrzymania pozabankowego kredytu konsolidacyjnego

Szczegółowe wytyczne dotyczące uzyskania kredytu konsolidacyjnego pozabankowego określa indywidualnie każda spośród działających na rynku instytucji. Niezmienne pozostają zazwyczaj wymagane od wnioskodawcy dokumenty. Należy do nich dowód tożsamości (dowód osobisty), kserokopie zawartych wcześniej umów kredytowych oraz zaświadczenie o wysokości uzyskiwanych dochodów wraz z wyciągiem bankowym. Często zdarza się, że jednym z wymagań firmy pozabankowej jest również wykupienie ubezpieczenia, które pełni rolę gwarancji spłaty pożyczki przez klienta. Tak jak już wspomnieliśmy, firmy, które decydują się na pomoc zadłużonym klientom, zdają sobie jednak sprawę z ich trudnej sytuacji finansowej i często godzą się na pewne ustępstwa.

Wady i zalety pozabankowych kredytów konsolidacyjnych

W ramach podsumowania prześledźmy wspólnie wady i zalety, dotyczące pozabankowych kredytów konsolidacyjnych. Zacznijmy od korzyści, do których z pewnością należy zaliczyć:

  1. Samą możliwość ich uzyskania. Prywatne firmy pożyczkowe są ratunkiem dla wielu osób, którym bank odmówił udzielenia kredytu.
  2. Dostępność wielu ofert. W związku z tym, że na rynku pojawia się coraz więcej prywatnych firm finansowych, z dużym prawdopodobieństwem znajdziemy tę, która przedstawi nam korzystne warunki. To wiąże się jednak z ryzykiem natrafienia na oszustów. Zanim podejmiesz współpracę z konkretną firmą, koniecznie prześledź jej historię i opinie innych klientów.
  3. Fakt, że konsolidacja umożliwia nam odzyskanie płynności finansowej i wzrost zdolności kredytowej.

Największą wadą pożyczek pozabankowych jest natomiast wspomniany już wysoki koszt usługi. Osoby, które znajdują się w trudnej sytuacji finansowej, perspektywa wysokiego oprocentowania i prowizji może odstraszać. Warto jednak pamiętać, że czasami to jedyna droga do uniknięcia windykacji, a nawet wizyty komornika. Poniesione koszty w dłuższej perspektywie pozwolą nam odzyskać kontrolę nad budżetem, a przecież to właśnie osiągnięcie komfortu finansowego i psychicznego jest naszym głównym celem.

Czym jest kredyt konsolidacyjny pozabankowy i czym różni się od tradycyjnych pożyczek bankowych?

Pozabankowy kredyt konsolidacyjny oznacza zawarcie umowy z jedną spośród prywatnych firm pożyczkowych, oferujących swoje usługi na rynku. Konsolidacja polega na połączeniu twoich poprzednich zobowiązań w jedno, dzięki czemu zyskujesz nowy kredyt na korzystnych warunkach i zamiast kilku rat, dokonujesz miesięcznie tylko jednej wpłaty. Umowy zawierane z instytucjami pozabankowymi mogą charakteryzować się wyższym oprocentowaniem, jednak często są one jedyną szansą dla klientów, którym banki odmówiły współpracy.

Jakie są główne zalety kredytu konsolidacyjnego pozabankowego?

Główną zaletą pozabankowych kredytów konsolidacyjnych jest fakt, że stanowią one formę pomocy dla osób, które ze względu na niską zdolność kredytową nie mogą liczyć na współpracę z bankiem. Dodatkową korzyścią jest czas oczekiwania wnioskodawcy na podjęcie decyzji przez firmę. Instytucje pozabankowe najczęściej kontaktują się z klientem jeszcze tego samego dnia, w którym złożył on wniosek online, podczas gdy w przypadku współpracy z bankiem na odpowiedź należy czekać kilka dni.

Czy mogę ubiegać się o kredyt konsolidacyjny pozabankowy, jeśli moja historia kredytowa jest negatywna?

Pozabankowe kredyty konsolidacyjne powstały z myślą o klientach, którzy borykają się z negatywną historią kredytową lub niską zdolnością kredytową. Prywatne firmy pożyczkowe analizują indywidualną sytuację finansową osób wnioskujących o konsolidację i na podstawie uzyskanych informacji przygotowują dla nich ofertę. Nowa umowa kredytowa powinna być przede wszystkim dostosowana do twoich możliwości spłaty pożyczki.

Jakie dokumenty są wymagane do złożenia wniosku o kredyt konsolidacyjny pozabankowy?

Aby złożyć kompletny i poprawny wniosek o kredyt konsolidacyjny pozabankowy, przygotuj swój dowód tożsamości, zaświadczenie o uzyskiwanych dochodach w postaci oświadczenia lub wyciągu bankowego (kredytodawca bierze pod uwagę wpływy z ostatnich trzech miesięcy) oraz kopie zawartych dotychczas umów kredytowych, które pozwolą na oszacowanie wysokości twojego zadłużenia. Zapytaj przedstawiciela instytucji o ewentualne dodatkowe wymagania.

Jakie rodzaje zadłużeń mogę skonsolidować za pomocą kredytu konsolidacyjnego pozabankowego?

Pozabankowy kredyt konsolidacyjny pozwala na połączenie w jedno zobowiązanie wielu rodzajów pożyczek. Najczęściej są to pożyczki krótkoterminowe, czyli chwilówki. Wśród pozostałych można wymienić zadłużenia na kartach kredytowych, pożyczki na spłatę innych zobowiązań, kredyty hipoteczne i kredyty gotówkowe na różnorodne cele. Co ważne, konsolidowane chwilówki również mogą pochodzić z kilku źródeł.

Jak długo trwa proces rozpatrywania wniosku o kredyt konsolidacyjny pozabankowy?

Pozabankowych kredytów konsolidacyjnych udzielają prywatne firmy pożyczkowe, które charakteryzują się bardzo krótkim czasem oczekiwania na decyzję. Zazwyczaj wnioskodawcy otrzymują odpowiedź tego samego dnia, w którym wypełnili odpowiedni formularz online. Jeśli decydujesz się na tradycyjną wizytę w oddziale instytucji, sprawa może stać się jasna w trakcie jednego spotkania. To ważne, ponieważ osobom wnioskującym o konsolidację często zależy na czasie z powodu zaległości w spłatach chwilówek.

Czy kredyt konsolidacyjny pozabankowy może mieć wyższe oprocentowanie niż tradycyjny?

Tak, pozabankowy kredyt konsolidacyjny najczęściej wiąże się z wysokim oprocentowaniem i prowizją. Wynika to z polityki prywatnych instytucji finansowych, które w zamian za udzielenie pomocy osobom zadłużonym pobierają od nich dość duże opłaty. Są one jednak rozłożone w czasie, a konsolidacja oznacza wydłużony termin spłaty pożyczki. W dłuższej perspektywie wiąże się to z odzyskaniem płynności finansowej i zdolności kredytowej.

Czy kredyt konsolidacyjny pozabankowy wpływa na moją zdolność kredytową?

Tak, terminowa spłata pozabankowego kredytu konsolidacyjnego wpływa na wzrost zdolności kredytowej, podobnie jak wywiązanie się z warunków każdej innej umowy kredytowej. Dla poprawy twojej zdolności ma znaczenie każdy spłacony dług, wzrost wynagrodzenia lub jego uregulowanie, a także zanik wpisów w Biurze Informacji Kredytowej, który następuje z czasem wraz z pozbyciem się zadłużenia.

Czy istnieje górna granica kwoty, jaką można otrzymać w przypadku kredytu konsolidacyjnego pozabankowego?

Wszelkie szczegóły dotyczące udzielenia pozabankowego kredytu konsolidacyjnego, takie jak całkowita kwota pożyczki i okres jej spłaty, indywidualnie ustalają przedstawiciele wybranej instytucji finansowej. Możesz oczywiście sugerować się orientacyjnymi kwotami udostępnianymi w Internecie przez specjalistów lub innych klientów, jednak najlepiej zrobisz, kontaktując się bezpośrednio z firmą, z którą planujesz nawiązać współpracę.

Czy firmy oferujące kredyt konsolidacyjny pozabankowy są bezpieczne?

Na rynku istnieje wiele prywatnych firm pożyczkowych, które pomagają swoim klientom od wielu lat. Warto nawiązywać współpracę z podmiotami o udokumentowanej działalności, której skuteczność potwierdzają pozytywne opinie klientów. Zyskasz wówczas gwarancję profesjonalnej pomocy. Zaciąganie pozabankowego kredytu konsolidacyjnego w nowopowstałej firmie nie jest natomiast najlepszym pomysłem i wiąże się z ryzykiem oszustwa lub pomyłki.

Czy kredyt konsolidacyjny pozabankowy jest dostępny dla osób z różnymi źródłami dochodu?

Jedną z zalet pozabankowych kredytów konsolidacyjnych jest fakt, że z tej formy pomocy mogą skorzystać osoby, dla których podstawą wynagrodzenia są umowy cywilnoprawne, samozatrudnienie lub świadczenia socjalne czy emerytalne. Brak stałego źródła dochodu wpłynie co prawda na liczbę dostępnych ofert, jednak część prywatnych firm jest otwarta na współpracę z osobami znajdującymi się w trudnej sytuacji materialnej ze względu na wysokość i rodzaj ich dochodu.

1/5 - ilość głosów (3)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Zadzwoń teraz

Wypełnij wniosek online
To tylko 2 minuty

Wypełnij wniosek