wakacje kredytowe

Wakacje kredytowe – na czym to polega?

Polacy chętnie zaciągają zobowiązania kredytowe i starają się w terminie opłacać miesięczne raty. Czasami jednak zdarzają się sytuacje, kiedy domowy budżet jest mocno nadwyrężony i wygospodarowanie środków na spłatę zobowiązania nie jest możliwe. Zamiast unikać płatności, lepiej zdecydować się na wakacje kredytowe. Sprawdź, na czym to polega i kto może skorzystać z takiej opcji.

Nawet, jeśli decyzja o kredycie jest dokładnie przemyślana i kredytobiorca jest zdolny do terminowego spłacania zobowiązania, trudno jest przewidzieć co przyniesie przyszłość. Nieplanowane i duże wydatki mogą zdarzyć się każdemu, co nierzadko wpływa na pogorszenie domowej sytuacji finansowej. W związku z tym, że bankom zależy na tym, by kredytobiorcy spłacili w całości zobowiązania, uruchamiają wiele mechanizmów na wypadek trudności w uregulowaniu należności. Jednym ze sposobów są wakacje kredytowe.

Czym są wakacje kredytowe?

Poprzez wakacje kredytowe należy rozumieć możliwość odroczenia spłaty raty kapitałowo-odsetkowej na warunkach ustalonych przez bank. Takie czasowe wstrzymanie spłaty zobowiązania przyznawane jest w oparciu o wewnętrzną politykę instytucji – różne mogą być warunki stawiane kredytobiorcom itp. 

Czas trwania wakacji kredytowych jest dość zróżnicowany – od 1 miesiąca do nawet 12 miesięcy. To jednak zależy od konkretnego banku, rodzaju kredytu, a nawet od przyczyny ubiegania się o odroczenie w czasie płatności całej raty. Dlatego przed wyrażeniem chęci uzyskania wakacji kredytowych, należy dokładnie zapoznać się z umową i zamieszczonymi tam zapisami. 

Sprawdź też: trudne kredyty – czym są i na czym polegają?

Wakacje kredytowe – konsekwencje dla kredytobiorcy

Skutkiem wakacji kredytowych jest czasowe odroczenie spłaty rat, jednak na kredytobiorcy ciąży wiele innych konsekwencji. Wybór takiego rozwiązania wiąże się z jednym z poniższych wariantów:

  • wydłużeniem okresu kredytowania,
  • zwiększeniem wysokości miesięcznej raty
  • zwiększeniem wysokości ostatniej miesięcznej raty.

Niezależnie od wybranej opcji, kredytobiorca powinien liczyć się ze wzrostem całkowitego kosztu zaciąganego zobowiązania – na skutek wzrostu kosztów odsetkowych. 

Wakacje kredytowe a karencja – jakie są różnice?

W kontekście spłaty zobowiązania często mówi się nie tylko o wakacjach kredytowych, ale również karencji. Chociaż w obu przypadkach chodzi niejako o odroczenie płatności, można wskazać jedną główną różnicę.

W przypadku karencji kredytobiorca czasowo zawiesza spłatę kapitałowej części raty, płacąc cały czas część odsetkową. Natomiast w okresie wakacji kredytowych spłata jest całkowicie zawieszona. 

Wakacje kredytowe – nie dla każdego?

Wiesz już, czym są wakacje kredytowe. Zastanawiasz się jednocześnie, czy taka opcja dedykowana jest wszystkim kredytobiorcom? I w tym przypadku jest to kwestia indywidualna – zależna od konkretnego banku. 

Najczęściej na wakacje kredytowe trzeba sobie „zasłużyć” np. terminową spłatą pierwszych rat. Z wnioskiem o odroczenie płatności można wystąpić zwykle po upływie 4-6 miesięcy. Na wakacje kredytowe nie mają natomiast co liczyć osoby, które w przeszłości miały problem z terminową spłatą tego zobowiązania. 

Zastanawiasz się, czy – jako kredytobiorca – możesz skorzystać z wakacji kredytowych? A może chcesz zaciągnąć zobowiązanie pozwalające skorzystać z odroczenia płatności w razie sytuacji awaryjnej? Skontaktuj się z przedstawicielami Habza Finanse – nasi eksperci są do Twojej dyspozycji. Specjalizujemy się w pośrednictwie kredytowym, pomagając w uzyskaniu korzystnego finansowania kredytowego. 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Wypełnij wniosek online
To tylko 2 minuty

Wypełnij wniosek

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Zadzwoń teraz