Kredyt gotówkowy dla firm – co musisz wiedzieć?

W obecnych czasach wciąż wzrasta liczba osób, które decydują się na prowadzenie własnej działalności gospodarczej. Samozatrudnienie to doskonały sposób na to, by nie mieć problemów z szefem i nie musieć rozliczać się przed nim z poszczególnych działań. To właśnie dlatego dla wielu z nas własny biznes jest szansą na rozwinięcie skrzydeł. Prowadzenie firmy  bywa jednak trudne. Mocno zależne jest od branży, w której działamy, od sytuacji rynkowej, często od pór roku i całego szeregu czynników, na które najczęściej nie mamy żadnego wpływu lub wpływ znikomy.

Zdarzają się trudne i martwe okresy, podczas których zarabiamy dużo mniej, ale nie oznacza to jednak mniejszych kosztów utrzymania firmy. Aby zastoje nie doprowadziły do problemów finansowych, warto pomyśleć o zastrzyku dodatkowej gotówki, który pomoże przetrwać ciężkie czasy. Pieniądze przydają się również wtedy, kiedy w planach mamy kolejne inwestycje, które oczywiście kosztują. W odpowiedzi na potrzeby przedsiębiorców pojawił się na rynku kredyt gotówkowy dla firm. Co powinniśmy o nim wiedzieć, zanim poprosimy bank o pożyczkę?

Kredyt gotówkowy dla firm – jak uzyskać?

Przygotowanie do wzięcia kredytu na prowadzoną działalność jest bardzo ważne. Musimy pamiętać o tym, że instytucje finansowe, które poprosimy o pieniądze, będą sprawdzać, czy jesteśmy w stanie je oddać. Oto kilka najważniejszych warunków, które powinniśmy spełnić, zanim zawnioskujemy o kredyt gotówkowy dla firm:

  • terminowe opłacanie składek i podatków w ZUS i Urzędzie Skarbowym – jest to niezwykle istotne, ponieważ większość banków sprawdzi, czy nie zalegamy z płatnościami wobec tych instytucji. Zazwyczaj wymagane jest zaświadczenie przynajmniej z jednej z nich. Jeśli wnioskujemy o dużą kwotę kredytu – bank może poprosić o dokument zarówno z ZUS, jak i z Urzędu Skarbowego. Nie musimy jednak ostatecznie przekreślać planów kredytowych, nawet jeśli zaległości już się pojawiły, ale wówczas prawdopodobnie nie będziemy mogli skorzystać z oferty banku. Prośbę o pomoc będziemy musieli skierować do firm pożyczkowych, które taki stan rzeczy mogą zaakceptować.
  • przejrzyste dokumenty finansowe firmy – jeśli korzystamy z usług księgowych prawdopodobnie nie będziemy mieli z tym żadnych kłopotów. Jednak czasem przedsiębiorcy decydują się na samodzielne prowadzenie księgi przychodów i rozchodów. Niezwykle ważne jest, by robić to systematycznie i zgodnie z prawdą. Kreatywna księgowość i celowe “naciąganie” dochodów firmy tylko po to, by otrzymać kredyt, mogą być bardzo ryzykowne. Po pierwsze dlatego, że fałszywymi dochodami, istniejącymi tylko na papierze, nie zapłacimy raty, a problemy finansowe szybko staną się coraz większe. Po drugie jest to działanie niezgodne z prawem i może mieć dla nas poważne konsekwencje.
  • ograniczenie ilości wniosków – nie powinniśmy składać ich w każdym banku, jaki odwiedzimy. Warto zgromadzić informacje na temat ofert banków i wybrać trzy, które nas najbardziej interesują. Zbyt duża ilość złożonych wniosków może negatywnie wpłynąć na raport Biura Informacji Kredytowej na nasz temat.

Miej plan i zdobądź środki na jego realizację

Bardzo ważne jest również to, by wiedzieć, na co przeznaczymy pozyskane środki. Jeśli są niezbędne w celu utrzymania płynności finansowej, to nie powinniśmy ich przeznaczać na niepotrzebne wydatki. Pomogą nam wtedy przetrwać martwy okres bez uszczerbków na zdrowiu finansowym firmy. Jeśli kredyt gotówkowy dla firm jest nam potrzebny na rozwój firmy, dokładnie zaplanujmy jej przeznaczenie, zanim jeszcze środki pojawią się na firmowym koncie. Być może będą to szkolenia pracowników, zakup nowych sprzętów i maszyn, uruchomienie inwestycji, czy rozszerzenie profilu naszej firmy. Wydawanie pieniędzy powinno być przemyślane i dobrze zaplanowane. Źle ulokowane środki nie przyniosą pożądanych rezultatów i utrudnią nam spłatę kredytu. Przed otrzymaniem pieniędzy z kredytu gotówkowego powinniśmy przygotować się do ich rozdysponowania i określić, jakich korzyści finansowych możemy się spodziewać z każdej poszczególnej inwestycji. Dzięki temu uchronimy się przed złą alokacją środków i będziemy spokojni w sprawie spłaty kredytu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Wypełnij wniosek online
To tylko 2 minuty

Wypełnij wniosek

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Zadzwoń teraz